1 000 LANOVÝCH DÉLEK

11.02.2013 10:02

Ač to ještě v pondělí vypadalo, že pojedu do Francie na La Transjurasienne, tak již v úterý bylo vše jinak a já se nakonec rozhodl zůstat doma. Nicméně doma jsem nezahálel a rychle jsem si naplánoval náhradní program, protože, tak jako každý víkend je závodů na výběr spousta. Už minimálně tři roky mě lákal závod 1 000 lanových délek, který se jede u hotelu Paprsek https://paprsek.eufor.cz/beta/index.php v Rychlebských horách (někdo říká na rozhraní Hrubého Jeseníku, Kralického Sněžníku a Rychlebských hor).  Když vylezeme na Hejšovinu, tak ty hory jsou přes Kladské údolí na dohled, v zimě jsem tam nikdy nebyl a tak to bylo potřeba vyzkoušet. Slovo dalo slovo a tak jsme v sobotu ráno vyrazili v plně obsazeném autě (já+Tomáš Čada+Aleš Morávek+Véna Hornych+Radek Szwade), bohužel jen Michal Ducháč nemohl pro bolest zad jet také. Přes Kladsko to je na Paprsek cca 100 km, takže asi jako do Harrachova a již před devátou jsme byli na místě. Na Paprsku mají, podobně jako na stránkách, pro běžkaře na stěně dotykovou obrazovku, kde ihned zjistíte aktuálně upravené stopy, aktuální i předpokládaný vývoj teploty,vlhkost a doporučenou mázu. Nakonec jsme zvolili mázu přesně podle doporučení (jen stoupací vosky) a dali jsme tam VR45+VR40, což se ukázalo do perfektně připravené stopy, jako vynikající volba. V jedenáct hodin odstartoval nejprve závod na 20km a deset minut poté jsme odstartovali my na 40km klasicky ( 3 x 13,2 km podle GPS). Trať závodu vedla po zvlněných lesních cestách z poloviny na Moravě a v Polsku, když start a cíl byl 1020 m.n.m. a nejvyšší bod asi o 100 metrů výše.

Po pohodových prvních 5km za to vzal v prvním stoupání Zdeněk Melša (rozjetý z Marci a Königa) a startovní pole rázně roztrhal a jel si sólo závod. Ve čtyřech jsme ho následovali a po druhém stoupání, kdy odpadl Radek již ve třech. Naše tříčlenná skupinka pěkně spolupracovala až do posledního kola, kde ve stejném místě jako Zdeněk nastoupil Tomáš, já ho následoval a za mnou s menším odstupem Víťa Prášil. V následném sjezdu, kdy jsem potřeboval sníst gel mě Víťa opět dojel a spolu jsme opět asi na 10 metrů dotáhli Tomáše, ale to už začalo nejdelší stoupání na polské straně a já věděl, že je zle, že mi zůstane nepopulární 4. místo (3. v kategorii) a posledních 5km jsem se dotrápil do cíle a jen se ohlížel, jestli mě někdo ještě nenahání, což naštěstí podle výsledků nehrozilo. Zvítězil Zdeněk Melša 2:19:07, 2. Tomáš Čada (2:23:02, 1. MB), 3. Vítězslav Prášil (2:23:46). Jako 4. já (2:24:42), 7. Véna (2:34:42, 5. MA), 11. Radek (2:37:01, 7. MA) a 25. Aleš (2:48:57, 6. MB). Skutečné časy byly o deset minut rychlejší, jelikož nám rozhodčí počítali startovní čas krátkého závodu, což asi byla jediná chyba, která lze organizátorům vytknout. Nakonec lze konstatoval, že se výlet velice vydařil a okolí Paprsku je pro běžkaře opravdový ráj, který lze snad trochu přirovnat k Jakuszycím. Za 14 dní se tam jede JeLyMan a tak se tam možná brzy vrátíme.