Z historie lyžování v Machově

Městys Machov je historická obec (zal. v 13. stol.), ležící v česko-polském pomezí, v hornatém terénu, který spolu s dobrými sněhovými podmínkami vytváří předpoklady pro provozování všech způsobů lyžování. Již velmi brzy po popularizaci lyží a lyžování v Čechách začíná i historie machovského lyžování. Nejprve prostý sjezd, postupně obohacený o prvky soutěživosti, experimentování v různých technikách, první sněhové můstky a skoky na nich. První počátky lyžování v Machově sahají až k roku 1907. Po 2. sv. válce se v Machově výrazněji rozvýjí i závodní lyžování a většina mládeže z počátku závodí za Sokol Police. Ale již v roce 1947 po návratu Vládi Doležala a Jiřího Volavky z vojenské služby se ustavuje lyžařský oddíl Sokola Machov. Ustavující schůze se konala v hostinci u Térů a do čela nového oddílu byl zvolen Václav Volavka. Lyžařský oddíl byl zpočátku veden pod Machovským Sokolem, ale po únoru 1948, kdy celá tělovýchova dostala jednotné vedení ve svazech, přešel pod Československý svaz lyžařů. 6.února 1949 se koná první ročník skokanských závodů o Putovní štít Machova a hned poté padají návrhy na zbudování nového můstku. Následná realizace proběhne již v létě a je budován "pořádný" můstek se železnou nájezdovou věží K 60 metrů. V lednu 1950 se na novém můstku konají krajské přebory ve skoku a závodě sdruženém. Tehdejší sjezdovka z Boru byla na svou dobu velmi náročná. Sjezdové lyžování se postupně oddělovalo od běhu a skoku, tzv. alpské discipliny v Machově zůstávaly jako rekreační a závodní činnost se soustředila na běh, skok a závod sdružený. Díky dobrému pořadatelskému týmu a zkušeným rozhodčím byly Machovu svěřovány stále větší závody. Přebory kraje, republikové závody a MČR nebyly výjimkou. Každými závody žil celý Machov, závodníci byli ubytováni v soukromí, součástí vícedenních závodů byly i kulturní akce, např. plesy, na které tehdejší závodníci i jejich vedoucí dodnes vzpomínají.  V dalších létech se do oblasti lyžování postupně prosazuje nová technika, elektronické stopky, počítače, sněžné skůtry a rolby. Zároveň ale také dochází k výměně generací, změněnému přístupu ke sportovním aktivitám a úbytku závodníků, rozhodčích i pořadatelů. Přesto se lyžování – severské kombinaci - v Machově stále daří a jsme jedni z mála v republice, kde ještě fungují skokanské můstky a pořádají se závody, hlavně žákovské. A to i mimo zimní období. Nejen lyžařské krosy, ale skáče se tu na umělé hmotě i v létě. Nepominutelnou zásluhu na této skutečnosti má mimo mnoho dalších Machováků již několik generací rodin Doležalů a Jirásků. Přijďte nebo přijeďte do Machova. V létě si můžete pěšky či na kole prohlédnout krásnou krajinu Machovska, seznámit se s turistickými i lyžařskými běžeckými trasami jak u nás, tak v sousedním Polsku. V zimě pro Vás udržujeme 30 kilometrů běžeckých tras, navazujících na trasy od Jestřebích hor, Teplicko-adršpašských skal, Policka a Náchodska, i polských Stolových hor. 

Kompletní historie BKL Machov ke stažení zde:

BKL-100 let-historie.pdf (216,4 kB)

 

Z historie stavby můstků s umělou hmotou v Machově:

www.bklmachov.eu/news/trocha-z-historie-nasich-malych-mustku-s-hmotou/

Stavba můstku K50 v roce 1949: 

bklmachov.rajce.net/Stavba_mustku_K50,_Machov_1949

Historie v obrazech

/album/z-historie-lyzovani-v-machove/a1930ta-prvnisraz-hurka-jpg/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a1950ta-metrari-jpg/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a1950ta-mustek2-jpg/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a1950ta-sjirasek-najezd-jpg/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a1950ta-sjirasek-skok1-jpg1/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a1953-okrsoustr-ostas2-jpg1/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a1953-okrsoustr-ostas3-jpg/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a1956-kpmachov-rsilpert-jpg/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a1958-krpr-kunvald4-jpg/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a1960ta-stylari-jpg/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a1987-pcrj2-jpg/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a1987-pcrj4-jpg/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a1970ta-machov1-jpg/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a1970ta-nova-lavina-jpg/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a1979-pcsr-1-jpg/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a1987-40letmachlyzovani-legendy-jpg/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a1985-krko70-jpg/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a2004-krk70-obc-lamdolezal-sjirasekmhubkajberanmkincl-machov-jpg/ /album/z-historie-lyzovani-v-machove/a2007-img-2862-jpg1/

Pro koho to děláme

Od samého počátku si myslíme, že sport je tou nejlepší alternativou trávení volného času a nadějí pro harmonický vývoj mladých lidí. Komplikací pro některé děti i rodiče je to, že sport někdy i bolí, případně něco stojí. Ale vždy přináší jinde nenabízené hodnoty a zážitky, které pozitivně formují mladý charakter.