Orlický maraton

05.02.2013 09:26

O prvním únorovém víkendu se v Deštném konal již 29. ročník Orlického maratonu. A jelikož v týdnu před závodem zasáhla obleva i Orlické podhůří, byli organizátoři nuceni upravit trať a místo podhorských luk zavést závodníky až na hřebeny hor, přičemž místo startu a cíle se podařilo zachovat v Deštném.

V sobotu byl na programu půlmaraton volnou technikou, tentokrát trochu prodloužený na celkových 25,5 km. Sobotní závod byl zajímavý tím, že bylo na trati několik druhů sněhu. Na startu a v cíli byl starý mokrý firn a někde i trochu vykukovaly krtince, po dvou kilometrech se již najelo do nového mokrého sněhu a dále byl i na některých lesních úsecích starý zmrzlý firn s jehličím a větvičkami, no a nad 1000 metrů nad mořem již byl čerstvý prašan. V závodě zvítězil Radek Šretr (1:18:03), na 6. místě dojel David Šrůtek (- 7:25), což byl po nemoci a týdenní tréninkové pauze přijatelný výsledek.

V neděli na závody klasickou technikou přituhlo a tak úseky, kde byl v sobotu mokrý firn nebo mokrý čerstvý sníh pěkně zmrzly, a tak se jelo převážně v ledové stopě, no a na hřebenech byl samozřejmě přemrzlý čerstvý sníh.

V hlavním maratonském závodě, který tentokrát měřil 38 km (to co chybělo na vzdálenosti, bylo bohatě vynahrazeno převýšením: start 660 m.n.m. – Polomský kopec 1050 m.n.m.) se radoval z vítězství Martin Mikuš (2:02:23), na pěkném 31. místě a 5. v kategorii M50 dojel Michal Ducháč (-26:01), který bohužel trochu promazal a tak to mohlo být ještě o trochu lepší. Na krátké trati, stejné jako v sobotu (jen rychlejším časem), vyhrál opět Radek Šretr (1:16:58), na 11. místě dojel David Šrůtek (-13:38).

David

Zpět