Spalona

17.02.2013 23:03

Den po Biegu Pabla na Karlově jsem se vydal do Bystřických hor do Spalony na podobný závod, již 26. ročník Biegu Narciarskiego Ziemi Bystrzyckej. Pořadatelé nám tentokrát připravili náročnou trať o délce 21km, která nás 2x zavedla na nejvyšší horu Bystřických hor (Jagodne 977 m.n.m.). Jeli jsme dva okruhy, přičemž většina trati byla perfektně upravena v šíři dvou ratraků. Jaký to rozdíl, když si vzpomeneme asi pět let dozadu, kdy trasu projeli dvakrát buranem, vpravo a vlevo, a v prostřed zůstal neupravený pruh hlubokého sněhu. Tentokrát byla trať skoro, jak na mistrovství světa. A právě z mistrovství světa v Novém Městě přijeli i dva polští reprezentanti. V ženách, které jely 15km, vyhrála Agnieszka Cyl, která ještě ve středu závodila v NMNM a obsadila tam 49. místo (pro velkou konkurenci v Polsku ale prý uvažuje o zběhnutí do Slovenského týmu). V mužích byl na startu největším favoritem Krzysztof Plywaczyk, který např. ve čtvrtek obsadil v NMNM 52. místo a v sobotu s polskou štafetou 28. místo. Na startu bylo i několik polských juniorských reprezentantů v biatlonu a lyžování. Po startu jsem byl rád, že jsem se držel v první skupince 7 závodníků, až do prvního stoupání na horu Jagodne (7.-8.km, kde ujeli první dva borci). K mému údivu jsme na konci stoupání ze skupinky odpojili i největší hvězdu závodu Plywaczyka, který nakonec po prvním kole vzdal (prý mu nejely lyže). Na počátku druhého kola jsem se držel ve skupince o 3.-6. místo, ale svou nepozorností jsem si špičkou lyže zakopl a šel "na hubu". Vzniklou mezeru jsem si ještě pracně dojel, ale stálo mě to hodně sil a ve 2. stoupání na Jagodne už jsem odpadl a pěkně mi došlo. Bohužel ještě před koncem stoupání se kolem mě prohnal další mladý závodník a já si tak již posledních 6 km pomalu doklouzal pro celkové 7. místo /1:04:19/ (první pod velkým pódiem) a stejně jako na Karlově pro 2. místo v kategorii za Radkem Szwadem (celkově pátým 1:02:10).

Celkově zvítězil ve fotofinoši Tomasz Garbień z Karpazce před Grzegorzem Brilem z Katowic (oba 1:00:41)

Vyhlašování výsledků + tombola, jak již je v Polsku na takovýchto závodech asi tradicí se opět pěkně vleklo. Úroveň samotného závodu je stále na vyžší úrovni, jedinou slabinou je organizace. Stačilo by, kdyby organizátoři zajeli přes kopec do Deštného (ani ne 20km), kde by se na Orlickém maratonu seznámili s tím, jak má fungovat organizace. Jen by se tam vyškolili a pak by to mohli aplikovat na Spaloně. Bohužel to asi i za rok bude stále stejné, i když je úžasné kolik prostředků investovali do rekonstrukce lesních cest a co dělají pro úpravu běžkařských tratí.