Thyon - Dixence

09.08.2011 23:19

O uplynulém víkendu jsem se spolu s Pavlem Brýdlem a Mírou Holubem vypravil do Švýcarska na horský běh Thyon - Dixence. Horské středisko Thyon se nachází na jihozápadě Švýcarska nad městem Sion. Cíl byl na hrázi přehradní nádže Dixence, prý(???) nejvýše položené přehradě v Evropě, napůl cesty mezi nedalekými velikány Matternhorn a Mont Blanc. Do místa startu jsme dorazili již v pátek večer, tak abychom se v sobotu trochu stihli aklimatizovat na nadmořskou výšku nad 2000m a také si trochu odpočinout po náročné cestě 1200km. Pořadatelé Pavla, jakožto předního českého vytrvalce, tradičně na tyto závody zvou. Tentokrát Pavel domluvil, že sebou vezme další dva "výborné" atlety a tak jsem se již v sobotu věčer účastnil slavnostního předávání startovních čísel pro elitní běžce. Za potlesku přihlížejících jsem obdržel startovní číslo 10 s natisklým jménem David. Ihned jsem si začal představovat, jaká to bude ostuda, až doběhnu v poli poražených s číslem pro favority závodu, ale hned jsem to hodil za hlavu, protože i favorit může zklamat a už sem se těšil na závody.

V neděli ráno nás nepotěšilo deštivé počasí a když v půl deváté startovala kategorie Tourist, tak pěkně pršelo. Naštěstí pro nás, po hodině přestalo pršet a když jsme odstartovali na trať dlouhou 16km o půl jedenácté, tak již svítilo sluníčko. Jediná škoda byla, že trať byla místy trochu bahnitá a kluzká a tak se mimo jiné třeba Míra nevyvaroval pádu na kluzkém kamení. Strat byl v nadmořské výšce 2100m a první tři km se pěkně stoupalo do 2360m a tak jsem na doporučení Pavle začal rozvážně. Poté trať klesla na 5km do 2200 m a až do 12 km se běželo téměř po vrstevnici. Následoval kopec, kratší seběh a kopec(pro mně výšlap) až do nejvyššího bodu závodu 2 420m.n.m. a pak již seběh serpentinami po šotolinové cestě na hráz a cílová rovinka 300metrů do prostředka hráze.
Obraz011.jpg (259,3 kB)

 Závod se mi moc líbil a hodně mi připomínal běh Broumovskými stěnami. Člověk musel hodně měnit tempo a přemýšlet na který kámen šlápne a i závěrečný kopec mi připoměl výběh z Řeřišného na Lhoský Šefel. Z vítězství se radoval domácí favorit a obhájce César Costa před Kolumbijcem, Angličanem a Keňanem. Pavel obsadil výborné 8. místo, Míra byl 36. a já 52., těsně před první ženou, se kterou jsem se míjel skoro celý závod. Výsledky, ale třeba i promovideo najdete na webu pořadatelů.

https://www.thyon-dixence.ch

Ten kdo má nainstalovaný google earth, může mrknout na záznam z mého sporttesteru, který jsem si bohužel při převlékání před vyhlášením nechtěně opět zapnul a tak mám zaznamenánu i část cesty autobusem zpět do Thyonu. Ale cíl byl na hrázi, tak to poznáte.

Thyon-Dixence 11.kmz (122,4 kB)

 Večer po závodě už kluci plánovali další závody a přípravu na maraton v Lausane na konci října, ale já jim říkal, že nejvyší prioritu musí mít Borský kros. Nejdřív to brali jako srandu, ale když jsem jim pustlil na tomto webu videa z minulých ročníků, tak už o tom začali seriozně uvažovat. Sice si začali dávat podmínky, jako účast Krakonoše, ubytování v místě startu den před a den po závodě, startovné zdarma, atd., ale myslím, že nic nesplnitelného pro zkušený organizační tým. Takže se budeme těšit.

David

Zpět

Diskusní téma: Thyon - Dixence

Datum 13.08.2011

Vložil Stanley

Titulek panejo

Odpovědět

perfektní výkon! já bych to nechtěl běžet, teda jít, ani na etapy:-)

Datum 12.08.2011

Vložil Jirka

Titulek Poznámka

Odpovědět

A to David skromně uvádí celkové hodnocení, ale ve svých kategoriích byli všichni tři lepší.